„Triduum Paschalne jest jednym wielkim obrzędem. Jest to jedna liturgia, która rozpoczyna się w Wielki Czwartek, a kończy błogosławieństwem podczas procesji rezurekcyjnej.”

Szczęść Boże!
Drodzy Ministranci!
Drodzy Rodzice!

Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień, zatem przed nami trzy najważniejsze dni w roku liturgicznym – Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota.

1) W Wielkim Tygodniu próby będą odbywały się w następujących dniach:
– Wielki Wtorek (próba ogólna dla wszystkich o godzinie 19)
– Wielki Czwartek (próba dla asysty o godzinie 10)
– Wielki Piątek (próba dla asysty o godzinie 10)
– Wielka Sobota (próba dla asysty o godzinie 10)

2) Triduum Paschalne wymaga podzielenia wielu istotnych, dla przebiegu liturgii funkcji, dlatego poniżej prezentujemy rozpiskę (osoby wypisane na niej przychodzą na poszczególne próby, o których mowa w pkt. 1):


3) W Wielki Czwartek oraz w Wielki Piątek gromadzimy się w kościele o godzinie 17:30 – jesteśmy już ubrani i siadamy do wyznaczonych ławek. Natomiast osoby pełniące posługi przychodzą już na godzinę 17:00.
W Wielką Sobotę spotykamy się w kościele o 19:30 – jesteśmy już ubrani i siadamy do wyznaczonych ławek. Osoby pełniące wyznaczone funkcje przychodzą na godzinę 19:00.

4) Od zakończenia Mszy Wieczerzy Pańskiej, aż do rozpoczęcia Liturgii Męki Pańskiej, Najświętszy Sakrament przebywa w Ciemnicy – ministranci przychodzą dobrowolnie na adorację (swoją obecność potwierdzają na tablecie). Adorować Pana Jezusa w ciemnicy można w Wielki Czwartek do godziny 22:00, natomiast w Wielki Piątek przez cały dzień.

Natomiast od zakończenia Liturgii Męki Pańskiej, aż do rozpoczęcia Liturgii Wigilii Paschalnej ministranci adorują Najświętszy Sakrament w Bożym Grobie – wg. wyznaczonego planu (rozpiska dostępna jest poniżej).


Pamiętajmy, że jeśli nie mamy siły klęczeć to możemy usiąść w ławce. Nie zapominajmy o prawidłowym wymienianiu się czuwaniem – starajmy się być w punkt. Przy każdym czuwaniu ubieramy się w strój liturgiczny koloru czerwonego!

5) W Wielki Piątek o godzinie 9:00 w kościele zostanie odprawiona Droga Krzyżowa, a o 15:00 koronka do Miłosierdzia Bożego. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w tych nabożeństwach.

6) W Wielką Sobotę o godzinach: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00 będzie miało miejsce tradycyjne święcenie potraw Wielkanocnych. Dlatego też jeden z ministrantów mających w tych godzinach czuwanie zostaje w zakrystii, by później wraz z księdzem uczestniczyć w święceniu – ministrant będzie niósł kociołek i kropidło. Po święceniu ministrant dołącza do kolegów klęczących już pod Bożym Grobem.

Również w Wielką Sobotę wolontariusze będą przeprowadzać sprzedaż pisanek Wielkanocnych. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na wsparcie Hospicjum “Cordis”. Jest to dobra okazja, aby wykonać uczynek miłosierdzia.

7) W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, jak również Poniedziałek Wielkanocny obowiązuje plan służby niedzielnej – prosimy, aby potraktować służbę poważnie, a w przypadku planowanej nieobecności o zamianę z innym ministrantem, tak aby podczas świąt nie zabrakło ministrantów przy ołtarzu. 

W Niedzielę Zmartwychwstania o godzinie 16:15 odprawione zostaną Sławne Nieszpory Chełmskie. Zachęcamy wszystkich obecnych w Chełmie Śląskim do uczestnictwa w nieszporach.

Króluj nam Chryste!