Wielkopostny Dzień Skupienia Ministrantów Dekanatu LĘDZINY

W sobotę30. marca w naszej parafii miał miejsce Wielkopostny Dzień Skupienia Ministrantów Dekanatu LĘDZINY. Obecni byli chłopcy z Imielina, Hołdunowa, Lędzin i oczywiście Chełmu Śląskiego. W planach wszystko miało składać się z trzech części. Pierwsza przebiegła bez zakłóceń. Podzieliliśmy się na grupy, które przygotowywały poszczególne stacje drogi krzyżowej według ściśle określonego schematu. W tym czasie w osobnej sali miał miejsce dekanalny etap Olimpiady Liturgicznej. Brali w nim udział ministranci, którzy w swoich parafiach zwyciężyli w poszczególnych kategoriach wiekowych. Trzeba przyznać, że naszym chłopcom poszło bardzo dobrze. Pomimo wymagających pytań napisali testy na najwyższym poziomie i zwyciężyli w dwóch kategoriach. Będą reprezentować nasz dekanat podczas etapu diecezjalnego w czerwcu. Na końcu tekstu prezentujemy zwycięzców.

Po spotkaniach w grupach miał miejsce słodki poczęstunek, a po nim mieliśmy obejrzeć film dokumentalny „Bez jednego drzewa las lasem pozostanie”, przybliżający postać Sługi Bożego księdza Jana Machy. Ten młody kapłan, pochodzący z Chorzowa po rozpoczęciu II Wojny Światowej był wikarym w Rudzie Śląskiej. Tam organizował pomoc rodzinom, które straciły bliskich na froncie lub po prosu pozostały bez środków do życia, bo ojcowie czy synowie walczyli. Ta działalność, wynikająca z miłości chrześcijańskiej nie przypadła do gustu niemieckiemu okupantowi. Ksiądz Jan został aresztowany, skazany na śmierć i zgilotynowany w katowickim więzieniu. Obecnie jest kandydatem na ołtarze. Niestety awaria prądu pozwoliła nam zobaczyć tylko fragment wspomnianego filmu. Dlatego byliśmy zmuszeni pominąć ten punkt i wcześniej niż planowano przejść do kościoła.

W naszej chełmskiej świątyni miał miejsce ostatni punkt dnia skupienia, czyli Droga Krzyżowa przygotowana przez samych ministrantów, a zakończona adoracją krzyża. Trzeba przyznać, że chłopcy bardzo się postarali i rozważania do poszczególnych stacji pozwalały rozmyślać nad wydarzeniami z ostatnich chwil życia Jezusa oraz zastanowić się nad naszym życiem. Wszystko zakończyło wręczenie dyplomów dla zwycięzców i uczestników Olimpiady Liturgicznej.

Kategoria I MŁODSI        Tomasz Natonik (Hołdunów)

Kategoria II STARSI         Dominik Ziajka (Chełm Śląski)

Kategoria III NAJSTARSI               Mateusz Ziajka (Chełm Śląski)

Poniżej galeria zdjęć.